+48 22 831 66 68 zzpe@zzpe.org.pl

  W 1 lutego 2024 r. na stronach sejmowych opublikowano odpowiedź na interpelację poselską przygotowaną przez posła PiS, byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Były minister ON Błaszczak w interpelacji wskazał, że odpowiedzialny m.in. za zakupy sprzętu wiceszef MON Paweł Bejda zapowiedział, że pod nowym kierownictwem MON „50 procent wydatków za zbrojenia ma pozostawać w polskich zakładach.

„Jednocześnie w projekcie budżetu państwa na 2024 rok nie zaplanowano dodatkowych środków na ten cel w stosunku do projektu ustawy budżetowej opracowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości” – napisał w interpelacji Błaszczak i zwrócił się do MON z pytaniem : które umowy zbrojeniowe już zawarte z partnerami zagranicznymi zostaną rozwiązane w celu osiągnięcia powyższego współczynnika oraz które umowy przygotowane do zawarcia przed dniem 13 grudnia 2023 roku z partnerami zagranicznymi nie zostaną podpisane?”.

   W odpowiedzi na interpelację, wiceminister MON Paweł Bejda  (foto powyżej )podał, że „w resorcie obrony narodowej jest prowadzony przegląd funkcjonowania MON w latach 2015-2023”. „Jego wyniki będą podawane na bieżąco do publicznej wiadomości. W efekcie przeprowadzonych prac zostanie przygotowany raport otwarcia. Zgodnie z przedstawionymi na jego podstawie rekomendacjami będą podjęte stosowne działania w zakresie kierunków dalszego funkcjonowania resortu”.

                                                                                    *

Na marginesie tej wypowiedzi warto dodać, iż z wielu przedsiębiorstw otrzymujemy sygnały o nadmiernie – w stosunku do faktycznych możliwości przedsiębiorstw – rozbuchanych planów produkcyjnych. Związki zawodowe zwracają przy tym uwagę na bardzo niekorzystne dla przedsiębiorstw zapisy umów dotyczące  opóźnień w realizacji dla MON dostaw  sprzętu i uzbrojenia. Notujemy nawet głosy, iż to może być pułapka dla nowych władz pozostawiona przez odchodzącą z MON i MAP ekipę