10 lipca 2018 r. Przewodniczący ZZPE spotkał się z kierownictwem Związku Inżynierów i Techników( ZZIiT). Spotkanie miało określony charakter – władze naczelne Związku Inżynierów i Techników zdecydowały o wyjściu tej organizacji ze struktur Forum Związków Zawodowych i przejścia do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, co doprowadza do sytuacji iż w części przedsiębiorstw gdzie działają równolegle struktury ZZPE, będą dwie organizacje reprezentujące tę samą Centralę. Liczymy, że pierwsza rozmowa na temat nawiązania ścisłej współpracy zarówno na szczeblu krajowym jak również w przedsiębiorstwach stworzy płaszczyznę do stałej współpracy tym bardziej, ze już w latach poprzednich realizowaliśmy wspólne projekty unijne.
* * *
11 lipca Przewodniczący Stanisław Janas uczestniczył w posiedzeniu Prezydium OPZZ. Prezydium przyjęło ważne dla całego ruchu zawodowego Stanowisko w sprawie w sprawie załamania dialogu społecznego
Prezydium OPZZ wyraża stanowczy sprzeciw wobec deprecjonowania uprawnień i pozycji Rady Dialogu Społecznego jako najważniejszego forum dialogu społecznego w Polsce. Wydarzenia ostatnich tygodni wskazują, że najważniejsze dla pracowników i społeczeństwa decyzje, będące ustawową kompetencją RDS, zapadają poza Radą. Jest to dla nas – jako jednej ze stron dialogu społecznego – nieakceptowalna praktyka. Przykładem jest brak ustawowo gwarantowanych negocjacji w sprawie wysokości kwot kryteriów dochodowych w pomocy społecznej i świadczeniach rodzinnych, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów przed posiedzeniem Rady Dialogu Społecznego ( RDS) omawiającym tę problematykę. Negocjacje były fikcją. W dniu 9 lipca 2018 r. Minister Zdrowia podpisał Porozumienie z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych i Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych w sprawie realizacji postulatów płacowych wobec tylko tej jednej grupy zawodowej. Zdarzyło się to w czasie, gdy rozmowy dotyczące systemowego wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia są aktualnie prowadzone w RDS. Takie praktyki i decyzje ministra, członka Rady Dialogu Społecznego, stawiają pod znakiem zapytania sens funkcjonowania Rady. To przykład dzielenia środowiska pracowniczego. Nie akceptujemy pozorowanego dialogu społecznego! Działając dla dobra dialogu społecznego, OPZZ żąda od strony rządowej poważnego i odpowiedzialnego traktowania Rady Dialogu Społecznego jako forum negocjacji i wypracowywania stanowisk w przewidywanych jej kompetencjami sprawach.
* * *
12 lipca 2018 r. Przewodniczący ZZPE uczestniczył – jako stały członek Rady reprezentujący OPZZ – w posiedzeniu zespołu RDS ds. Unii Europejskiej. Rada zapoznała się z założeniami dot. budżetu państwa na rok 2019. oraz propozycjami Rządu R.P. w sprawie wysokości płacy minimalnej
* * *
13 lipca 2018 r. dyrektor Biura Platform Lotniczych Polskiej Grupy Zbrojeniowej Piotr Rutkowski spotkał się z Przewodniczącym ZZPE Stanisławem Janasem, by przeanalizować możliwości stworzenia i realizacji programów rozwojowych polskiego lotnictwa, głównie wojskowego. Dyrektor Rutkowski przedstawił koncepcję budowy nowego samolotu turbośmigłowego nowej generacji ILX-34we współpracy z partnerami zagranicznymi . Podjęte działania mają pomóc w odbudowie krajowego przemysłu lotniczego. Projekt ma stworzyć przestrzeń do rozwoju dla zaangażowanych w prace projektowo-konstrukcyjne polskich inżynierów, techników i innych specjalistów z branży lotniczej. ILX 34 to innowacyjny, wielozadaniowy samolot turbośmigłowy nowej generacji. Silnik turbinowy przełoży się na mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty operacyjne. Będzie mógł wykonywać długotrwałe loty patrolowe. Projekt będzie realizowany pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z kolei Przewodniczący Janas przedstawił koncepcję wykorzystania potencjału przemysłowego zdobytego w PZL-Mielec i WSK Świdnik do stworzenia koncepcji odbudowy możliwości konstruowania całkowicie polskich samolotów i helikopterów.