23 marca 2023 r. w siedzibie ZZPE w Warszawie obradowały wspólnie oba organy statutowe naszych struktur : Zarząd Krajowy ZZPE i Rada Federacji ZZP „Przemysł Specjalny”. Z kronikarskiego obowiązku notujemy, że spotkanie to było ostatnim elementem przygotowań do organizacji wspólnego IX Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Związku i Federacji. Na spotkanie zostali zaproszeni również wszyscy przewodniczący ZOZ i MOZ ZZPE i Federacji.
Obrady poprowadził przewodniczący kol. Stanisław Janas przy 90% frekwencji członków władz statutowych i większości przewodniczących organizacji zakładowych.
W porządku obrad znalazły się głównie tematy sprawozdawcze : sprawozdanie z działalności merytorycznej Związku i Federacji na szczeblu krajowym, sprawozdanie finansowe z działalności w 2022 r. i projekt preliminarza budżetowego na rok 2023.
Sprawozdanie z działalności przedstawił Przewodniczący S, Janas wskazując na główne elementy pracy : starania o godziwe podwyżki płac w przedsiębiorstwach w obliczu lawinowo narastającej inflacji ; walkę o dostęp do informacji o zasadach rozwoju branży zbrojeniowej przy narastających zakupach sprzętu i uzbrojenia oraz rozdzielania polskim przedsiębiorstwom udziału w przyszłej produkcji lub serwisowaniu zakupionych produktów wraz z zasadami finansowania nowych wdrożeń. W swoim wystąpieniu podkreślał rolę i znaczenie przeprowadzonych szkoleń związkowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz tematyce spotkań organów statutowych. Sprawozdanie z działalności w wersji papierowej otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania ( druk w załączeniu ).
Sprawozdanie z wykonania preliminarza budżetowego w 2022 r. przedstawił pracownik biura Związku kol. Krzysztof Krzemiński wskazując na kilka pozycji, w których koszty nie zmieściły się w planowanych ramach , w tym głównie koszty łączy internetowych i domen, delegacji służbowych i kosztów organizacji spotkań organów statutowych. Równoważnikiem zwiększonych w niektórych pozycjach wydatków było przekroczenie na plus wpływów składki członkowskiej oraz przychodów z działalności gospodarczej ( tj. wynajmu pomieszczeń biurowych ).
Planowane na rok 2023 przychody przekroczą nieznacznie pół miliona złotych, zaś wydatki (w tym częściowe pokrycie kosztów Zjazdu i szkolenia ) zamkną się podobną sumą.
W głosowaniu nad sprawozdaniami nie było głosów przeciwnych i wstrzymujących się.
Sprawozdanie komisji rewizyjnych przedstawił kol. Robert Staniszewski zwracając uwagę na braki w dokumentacji zakładowych organizacji ZZPE działających w oparciu o zapisy w ogólnozwiązkowym Krajowym Rejestrze Sądowym i korzystających z subkont konta ZZPE. Ponadto komisja uznała za konieczne przedstawienie – jeszcze przed Zjazdem – sprawozdania finansowego z działalności w okresie : styczeń – maj 2023 w celu ustalenia bilansu całej kadencji. Ponadto komisja zwróciła uwagę, iż przedstawiona dokumentacja nie spełnia wymagań określonych w ustawie o rachunkowości. Na to stwierdzenie odpowiedział Przewodniczący : Zarząd Krajowy otrzymuje sprawozdanie z rzetelnie policzonych kosztów rodzajowych według przyjętych od kilkudziesięciu lat wzorów przejrzystych dla osób nie koniecznie posiadających doświadczenie finansowo – księgowe. Za bilans oraz rachunek zysków i strat przesyłany rokrocznie do Urzędu Skarbowego odpowiada księgowy i nigdy nie były one kwestionowane, zaś ze względu na prowadzenie przez Związek działalności gospodarczej bilanse przesyłane są US w ostatnich dniach czerwca ( w terminie ustawowym).
W głosowaniu nad sprawozdaniem komisji rewizyjnej większość była za jego przyjęciem, trzy osoby głosowały przeciwko.
Stan i przebieg przygotowań do IX Zjazdu Sprawozdawczo – Wyborczego Związku i Federacji przedstawił, w imieniu komisji programowej, kol. Krzysztof Krzemiński przedstawiając listy z liczbą delegatów przypadających na każdą z organizacji międzyzakładowych i zakładowych. W sumie w Zjeździe weźmie maksymalnie udział 104 delegatów reprezentujących 37 organizacji przynależnych do Związku i Federacji. W trakcie dyskusji, na wniosek Sekretarza ZZPE przyznano jeden więcej mandat dla organizacji z WZM S.A. w Poznaniu.
Zarząd Związku i Rada Federacji przyjęły i zaakceptowały przedstawione przez kol. Krzysztofa Krzemińskiego zestawienie kosztów udziału poszczególnych delegatów w trybie trzydniowych obrad (w tym jeden dzień to warsztaty szkoleniowe z udziałem prawnika – specjalisty prawa pracy) oraz terminu i miejsca obrad.
Zjazd odbędzie się w DW STASINDA w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 14 – 17 maja 2023 r. Koszt udziału w Zjeździe jest zróżnicowany w zależności od wyboru zakwaterowania.: przy skierowaniu do pokoju jednoosobowego wynosi 980 zł ; zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym to koszt jednostkowy w wys. 830 zł. Zaproszenia, w tym zaproszenie na szkolenie, zostaną przesłane w końcu tego miesiąca.
Władze statutowe zobowiązały wszystkie organizacje do przesłania imiennego wykazu delegatów najpóźniej do 15 kwietnia br. (wykazy z liczbą przyznanych mandatów w załączniku)
Informacja o planowanym w dniu 30 marca br. spotkaniu przedstawicieli Związku i Federacji z przedsiębiorstw Polskiej Grupy Zbrojeniowej wywołała burzliwą dyskusję, by w jej efekcie podjąć i przegłosować (bez głosów przeciwnych) uchwałę wskazującą na niedopuszczalne ograniczanie praw związkowych do delegowania swoich przedstawicieli na spotkania informacyjne i negocjacje, zobowiązując organizacje związkowe do wstrzymania się od udziału w w/w spotkaniu w przypadku braku zgody PGZ S.A, na udział w nim kol. Andrzeja Sypka.
Przewodniczący S. Janas poinformował Zarząd i Radę, iż jeszcze w kwietniu br. odbędzie się spotkanie wszystkich przewodniczących z ZOZ i MOZ ze „zbrojeniówki” z Podsekretarzem Stanu nadzorującym tę część polskiego przemysłu w Ministerstwie Aktywów Państwowych p. Andrzejem Śliwką.
Kończąc ostatnie w tej kadencji posiedzenie organów statutowych Związku i Federacji Przewodniczący S. Janas stwierdził, iż zaawansowany stan przygotowań do IX Zjazdu Sprawozdawczo – Wyborczego wskazuje, że obrady powinny być nie tylko sprawnie poprowadzone, ale też dostarczą wielu wrażeń także z powodu miejsca, w którym będą prowadzone. (aj)