+48 22 831 66 68 zzpe@zzpe.org.pl

      4 września br. – bezpośrednio po wizycie na 32 Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach – rozpoczęto w Radomiu ( Hotel PROMENADA  – polecamy !) wspólne obrady Zarządu Krajowego Związku i Rady Federacji LiSMEPiCH „Przemysł Specjalny” poprzedzone spotkaniem Rady Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego naszego Związku.           W trakcie spotkania ponad 20 przewodniczących naszych organizacji zakładowych i międzyzakładowych przedstawiło związkowa ocenę sytuacji i społecznej i ekonomicznej przedsiębiorstw zbrojeniowych i lotniczych odnosząc się również do kwestii zmian personalnych w zarządach spółek i radach nadzorczych – niemal wszyscy zabierający głos w dyskusji  przyznawali, iż zmiany na stanowiskach zarządczych były nieodzowne i konieczne, zwracano jednak  uwagę, iż cały proces zmian trwa stanowczo za długo, a przy tym nie został jeszcze zakończony – w kilku spółkach nie rozstrzygnięto jeszcze konkursów,               w jednym przypadku zabrakło kandydatów aspirujących na stanowisko prezesa. Niepokojący jest też fakt, iż przynajmniej w jednej z wiodących w przemyśle zbrojeniowym spółek nominacja ma polityczny wydźwięk, gdyż trudno się doszukać we wskazaniu na stanowisko prezesa osoby posiadającej doświadczenie i znajomość branży.

     W trakcie dyskusji wielu przewodniczących zwracało uwagę na niepokojący i ich zdaniem nadmierny wzrost produkcji, który grozi niewykonaniem zadań i groźba kar umownych wskazując jednocześnie na nowe inwestycje prowadzone niemal      w całym obszarze przemysłu zbrojeniowego.

   Na wniosek prowadzącej obrady kol. Anny Radzikowskiej – przewodniczącej Sekcji Krajowej – dokonano ponadto szybkiego przeglądu średniej wysokości płac, przy czym wielu przewodniczących wskazywało na trudności w metodologii liczenia średniego wynagrodzenia i w wielu przypadkach fałszowania ( zawyżania ) średniej przez wliczanie wartości godzin nadliczbowych i innych wypłat mających względny wpływ na wysokość zarobków.  Uderzająca jest też wysoka rozpiętość płac w poszczególnych spółkach – od sześciu do ponad 9 tys. złotych brutto.

    Oceniając zmiany personalne w zarządach spółek wskazani na kilka pozytywnych zjawisk, w tym głównie na  dobry klimat do prowadzenia dialogu. Przewodniczący organizacji związkowej z NAUTY, praktycznie jako jedyny, stwierdzał, iż dotychczasowy prezes  ( w spółce od dwóch lat ) sprawdził się i zmiana byłaby niekorzystna dla Firmy.

    W części obrad poświęconych sprawom organizacyjnym Rada SKPZ przyjęła propozycję zmiany do regulaminu działania Sekcji,  obejmując prawem do głosowania członków Prezydium wybranych przez zjazd Sekcji spoza Rady Federacji.  

   Rada ustaliła, iż następne spotkanie odbędzie się w dniach 4 – 6 grudnia br. w Bydgoszczy.

                                                       *    *     *

    W trakcie obrad  Zarządu Krajowego ZZPE i Rady Federacji ZZP „Przemysł Specjalny”  Przewodniczący kol. Maciej Ostrowski przedstawił efekty kilku spotkań kierownictwa Związku z Zarządem Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. w tym z Prezesem p. Krzysztofem Trofiniakiem. Spotkania miały na celu przedstawienie stanowiska ruchu zawodowego wobec problemów branży zbrojeniowej, w tym  przedłużających się procesów wymiany kadr zarządzających. Prezes PGZ zobowiązywał się do zakończenia wymiany prezesów spółek PGZ do września, ale jeszcze nie został zakończony. Przedmiotem dwóch spotkań była sytuacja w spółce STOMIL S.A z Poznania, która jest zagrożona likwidacją. Firma nie jest w stanie zarobić ( brak zamówień ) na opłacenie bieżącej produkcji, a ponadto długi przerastają jej wartość księgową. Zarówno Zarząd PGZ jak również strona społeczna szukają dobrych rozwiązań , o które w tym przypadku będzie bardzo trudno.

     Jasnym punktem obrad było  wystąpienie kol. Stefana Sulikowskiego – przewodniczącego ZZPE w WZU S.A. Grudziądz,  który poinformował władze ZZPE o podpisaniu kilku ugód z nowym zarządem spółki i zamknięciem kilkuletniego sporu organizacji związkowej ZZPE  z poprzednim Zarządem. Były już prezes wniósł do sądu szereg oskarżeń dotyczących m.in o nielegalnego działania  organizacji związkowej ZZPE, zaś do prowadzenie spraw w sądzie zaangażował zewnętrzne biura adwokackie., które formułowały przeciw ZZPE absurdalne wnioski – oczywiście w celu przedłużenia postępowań sądowych..  Teraz były prezes zaczyna zbierać owoce swojego zacietrzewienia i pieniactwa – do sądu trafiają pierwsze ( i chyba nie ostatnie ) pozwy. Warto dodać, że 2/3 załogi WZU – Grudziądz S.A. posiada legitymacje związkowe ZZPE  !

     Zarząd ZZPE i Rada federacji przyjęły również informację o przystąpieniu Związku do realizacji projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Złożony w marcu br. projekt uzyskał akceptację  

   Obrady zakończyło posiedzenie koła młodych związkowców, które prowadził kol. Kacper Starzec .Przyjęto wniosek, by członków koła młodych aktywnie włączyć do realizacji projektu unijnego dotyczącego promocji i realizacji w środowiskach pracowniczych bliźniaczej transformacji cyfrowej i tzw. zielonego ładu.