Przeciętny Polak zarabia miesięcznie 1150,67 euro, czyli około 5163,79 zł brutto. To jedna trzecia tego, ile zarabia przeciętny Europejczyk. Ale jest i światełko w tunelu. Nasze pensje rosną wyraźnie szybciej niż w innych krajach europejskich. W tym tempie dogonimy średnią unijną za 18 lat.
Pod względem poziomu wynagrodzeń Polskę od średniej unijnej nadal dzieli przepaść – wynika z opracowania firmy doradczej Grant Thornton. W Unii Europejskiej tylko w sześciu państwach zarabia się mniej niż w Polsce, z czego cztery wyprzedzamy minimalnie. Średnie wynagrodzenia na podobnym poziomie jak w Polsce są także na Węgrzech, Słowacji, Łotwie, Litwie i w Chorwacji.
Średnia polska pensja to 26 proc. pensji niemieckiej i 38 proc. pensji francuskiej. Od rekordzistów unijnych, czyli Luksemburczyków, zarabiamy aż pięciokrotnie mniej. Nawet jeśli wyeliminować różnice w cenach w poszczególnych krajach, rozdźwięk dochodów jest bardzo wyraźny.
Są jednak pozytywne wiadomości. Jak pokazują dane Eurostatu, w ostatnich trzech latach (2017-2019) dynamika płacy brutto w Polsce wyniosła 5,6 proc. rocznie (po uwzględnieniu inflacji). W tym samym czasie w Unii Europejskiej średni roczny wzrost wyniósł zaledwie niespełna 0,4 proc. Luka w dynamikach między Polską a średnią unijną nie była tak duża przynajmniej od 2010 roku, od kiedy Eurostat prezentuje porównywalne dane.
Nadrabiamy ten dystans naprawdę szybko. Na początku millenium nasze zarobki to było około jednej piątej średniej unijnej. Teraz jest to około jednej trzeciej. Niemniej jednak dystans wciąż jest olbrzymi, na pokolenia ! Tym bardziej, że ostatnio gwałtownie rosną w Polsce dysproporcje płacowe co zaciemnia obraz prawdziwej sytuacji bytowej. Dla przykładu – w branży PPO. dla niektórych prezesów podwyżka poniżej poziomu inflacji jest trudna do przełknięcia i trzeba uporczywej walki, by płace chociaż trochę zbliżyć do średniej krajowej.
Gdyby jednak średnia dynamika z ostatnich trzech lat utrzymała się, to Polska pod względem zarobków dogoniłaby średnią unijną za 18 lat, a dokładnie w lipcu 2038 roku. W zeszłorocznej edycji analogicznego badania zrównanie płac miało nastąpić dopiero we wrześniu 2069 roku, a w edycji sprzed dwóch lat – w maju 2077 roku. To pokazuje, jak szybko nadrabiamy dystans..