+48 22 831 66 68 zzpe@zzpe.org.pl

Szykuje się nam bardzo poważna nowelizacja kodeksu pracy. Rząd pracuje nad zmianami w urlopach. Co może się znaleźć w nowych przepisach? Przede wszystkim zwiększenie dni urlopowych dla pracowników . Podobno przygotowano jest kilka  różnych propozycji, dotyczących zwiększenia liczby  dni urlopowych do wykorzystania dla pracownika. W niektórych przypadkach będzie jednak trzeba spełnić określone warunki. Co może się zmienić? Jakie są propozycje na zmiany w urlopach?  

.   Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na razie nie zdradza, jakie zmiany są szykowane. Portal „Business Insider”  podaje jednak, że w grze jest kilka propozycji , w tym: 26 dni urlopu dla wszystkich, bez względu na staż pracy ; 31 dni urlopowych rocznie, zamiast 26 dla wszystkich pracowników ; 31 dni urlopu dla pracowników z 30-letnim stażem pracy

Przypomnijmy, że według obecnych przepisów 26 dni urlopowych przysługuje pracownikowi z 10-letnim stażem. Wlicza się w to okres zatrudnienia, ale także szkołę średnią lub zawodową oraz szkołę wyższą

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych  proponuje, aby zwiększyć pracownikom z 10-letnim stażem liczbę dni urlopowych z 26 do 31 dni. OPZZ motywuje swój postulat dużym przepracowaniem Polaków i sporym poziomem stresu.

Projekt zmian w urlopach jest gorąco komentowany. Już od kilku miesięcy trwają rozmowy pomiędzy związkami zawodowymi, Radą Dialogu Społecznego oraz rządem.  Jednak Pracodawcy nie chcą zgodzić się na  zmiane przepisów korzystnych dla pracowników. Rozmowy trwają.

Najwięcej sporów toczy się o drugą z wymienionych propozycji, czyli 31 dni urlopu dla wszystkich. Na to szczególnie nie chcą zgodzić się pracodawcy, gdyż wygeneruje to dla nich dodatkowe koszty.

Na oficjalne informacje ze strony rządu przyjdzie nam jeszcze pewnie trochę poczekać. Możliwe, że zmiany zostaną przedstawione w czasie prezentacji Nowego Ładu – programu PiS, który ma pokazać propozycje dla Polaków po pandemii Koronawirusa.