+48 22 831 66 68 zzpe@zzpe.org.pl

     436,6 mln złotych, z czego 400 mln pochodzących ze Skarbu Państwa (w ramach dokapitalizowania PGZ) i 36,6 mln ze środków własnych przeprowadzenie inwestycji w zakładach Mesko S.A. w Skarżysku Kamiennej, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Stosowna umowa została podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PGZ Witolda Słowika. w dn. 27 listopada 2019 r.

   Inwestycje będą dotyczyły przywrócenia produkcji w Skarżysku-Kamiennej prochów wielobazowych, zwiększenia produkcji amunicji małokalibrowej, unowocześnieniu produkcji amunicji wielkokalibrowej i modernizacji linii technologicznej produkcji rakiet.

„Dziś pokazujemy jakie są nasze cele w zapewnieniu bezpieczeństwa dla Polski. Polska była ogromnie doświadczona poprzez naszą historie i wiemy doskonale, że musimy sami potrafić wyprodukować broń, mieć silny przemysł obronny i silną armię. A nie ma silnej armii bez silnego polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dzisiejsza umowa na 430 mln złotych, która pozwala nam z powrotem produkować nowoczesną amunicję, jest przełomowa.” – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

   Premier poinformował też, że podpisana właśnie umowa należy do najważniejszych z sygnowanych w ostatnich latach i będzie ona służyła podnoszeniu samowystarczalności Sił Zbrojnych RP i przemysłu zbrojeniowego. „Można powiedzieć, że wymyślamy na nowo proch, bo już kiedyś w Polsce była produkcja, dzisiaj na powrót z nią wracamy.” – zauważył.

Z kolei minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że Mesko S.A. to firma produkująca nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego. Fakt, iż jest ono modernizowane i powiększane liczebnie sprawia, że potrzebne są coraz liczniejsze zestawy przeciwpancerne, przeciwlotnicze i amunicja – a to właśnie stanowi produkcje zakładów ze Skarżyska-Kamiennej. W Mesko S.A. produkowane są m.in. pociski przeciwlotnicze klasy MANPADS rodziny Grom/Piorun (opracowane w kraju) i pociski przeciwpancerne Spike (na licencji firmy Rafael).

Z kolei prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik chwalił Mesko za postęp jakiego firma ta dokonała w ciągu ostatniego roku. „O ile po dziewięciu miesiącach ubiegłego roku firma odnotowała wynik na poziomie minus 20 mln złotych, o tyle w analogicznym okresie w tym roku wyniósł on 30 mln złotych na plusie. To świadczy o radykalnej poprawie sytuacji finansowej.” – ocenił. Prezes przewiduje, że podpisana właśnie umowa spowoduje dalszy rozwój zakładu i poprawę jakości produkcji, dzięki czemu Mesko dołączy do „czołówki zakładów PGZ”.

Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego.