Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz 6 lutego 2018 r. przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej informację na temat najważniejszych programów modernizacyjnych, m.in. obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, okrętach i bezzałogowcach różnych klas, a także systemie zarządzania polem walki szczebla batalionu Rosomak BMS.
Była to pierwsza tego typu prezentacja od czasu, gdy na początku 2018 r. szefem MON został Mariusz Błaszczak, z którym do resortu przyszli nowi wiceministrowie (z jednym wyjątkiem). Skurkiewicz poinformował m.in., że:
Pierwsze dwie baterie systemu PATRIOT, pozyskiwane w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej Wisła, trafią do polski w 2022 r. Baterie mają być w „konfiguracji typowej dla armii amerykańskiej”.
Umowa na system Rosomak BMS zostanie podpisana w pierwszym kwartale 2018 r.
Pierwsze dostawy bezzałogowców klasy MALE (program Zefir), taktycznych (Gryf), krótkiego zasięgu (Orlik) oraz klasy mini (Wizjer) są planowane na lata 2020-22. Część umów ma zostać podpisana jeszcze w 2018 r.
Program zakupu okrętów podwodnych nowego typu, któremu wojsko nadało kryptonim Orka, czeka na decyzję ws. trybu pozyskania, podczas gdy jeszcze w grudniu 2017 r. MON informowało, zapowiadało, że decyzja w sprawie wyboru partnera strategicznego zostanie podjęta w styczniu 2018 r.
W postępowaniu na śmigłowce CSAR dla Wojsk Specjalnych rozważana jest dostawa w dwóch etapach. Natomiast w programie Kruk, który dotyczy śmigłowców uderzeniowych, rozważane jest pozyskanie 16-32 maszyn. Dostawa planowana jest w 2019 r.
MON zamierza pozyskać trzy okręty obrony wybrzeża (program Miecznik) w latach 2022-26.