Po rozpoczęciu akcji protestacyjnej w „zbrojeniówce”, zainicjowanej przez Sekcję Krajową Przemysłu Zbrojeniowego Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego oraz zawieszeniu przez Zarząd PGZ (w dniu 29 sierpnia br.) wykonywania w przedsiębiorstwach Grupy postanowień 3 uchwał Zarządu PGZ S.A -sankcjonujących faktyczne wprowadzenie zmian w strukturach organizacyjnych spółek, wynikających z powołania tzw. Centrum Usług Wspólnych (CUW) , co grozi zwolnieniami pracowników spółek – liczyliśmy, że spotkanie z 23 września br. będzie przełomem, a Prezes Sebastian Chwałek przedstawi nowy lub mocno zmieniony program wprowadzania usług wspólnych oraz konsolidacji spółek.
Tymczasem uraczono nas nieczytelnymi prezentacjami i mocno chaotycznymi komentarzami na temat Strategii Grupy i konsolidacji oraz wprowadzania Centrum Usług Wspólnych, o których w sposób mętny opowiadał świeżo powołany dyrektor departamentu ds. Centralizacji Usług Wspólnych pan Jakub Muszański.
W dyskusji na temat CUW usłyszeliśmy znowu od Prezesa Chwałka, że PGZ nie planuje żadnych zwolnień grupowych i nie ma żadnego programu wprowadzania CUW . Na to dictum przedstawiciel naszego Związku przytoczył fragmenty uchwały Zarządu PGZ S.A. z 16 sierpnia br. z których jasno wynika, iż pracownicy wskazanych działów dostaną wypowiedzenia na zasadzie porozumienia stron (!) a po rekrutacji tylko niektórzy z nich zostaną zatrudnieni w PGZ . I dalej , tu już cytat : …Rekomendować zarządom spółek Grupy PGZ przeprowadzenie zmian wewnętrznych struktur organizacyjnych poprzez likwidację komórek odpowiedzialnych za proces wyboru dostawców . w tym wygaszanie do dnia 31.12.2021 r. etatów pracowników na stanowiskach związanych z procesem wyboru dostawców …
Jak widać Prezes PGZ nie oszukiwał jedynie w kwestii zwolnień To nie PGZ będzie zwalniał pracowników, ale prezesi spółek będą zmuszeni ( na mocy wcześniej podpisanych porozumień, gdzie zobowiązano ich do bezwzględnego posłuszeństwa ) likwidować całe działy. Na razie rzeczona uchwała dotyczyła jedynie pracowników sektorów zakupów, ale plany przedstawione w kolejnych uchwałach Zarządu PGZ nie pozostawiają złudzeń. Obejmują praktycznie cały system zarządzania w przedsiębiorstwach.
Chodzi o byt kilku tysięcy pracowników !
Reszta zapewnień pana Prezesa Chwałka była tylko zmyśleniem, bo wbrew jego oświadczeniu istnieje program wprowadzania Centrum Usług Wspólnych z konkretnym harmonogramem czasowym. Co prawda na chwilę go zawieszono i nawet – według dyrektora Muszańskiego – ich treść zmieniono, ale Prezes Chwałek jakoś dziwnie nie potwierdził tej, rzuconej mimochodem, uwagi. Przy czym z innego źródła mamy informację, że niczego nie zmieniono, a jedynie spowolniono proces wdrażania tychże uchwał, przy czym tzw. „języczkiem u wagi” stało się stanowisko Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”, która – jako jedyna struktura związkowa w „zbrojeniówce” – poparła realizację zarówno CUW jak i konsolidacji spółek. Na to publiczne poparcie projektów, które już kilkakrotnie usiłowano w „zbrojeniówce” realizować z kompletną katastrofą, czekał Prezes Chwałek i to była bodaj podstawowa przyczyna dla której zwołano tak liczne grono związkowe.
Po kilkugodzinnej dyskusji, czyli punktowania oszustw i niedopowiedzeń Zarządu PGZ – wynikających podobno głównie z braku dobrej komunikacji – przedstawiciele naszego Związku opuścili salę obrad, uznając, iż należy obrady przerwać – do czasu dostarczenia przez PGZ nowych propozycji w zakresie Strategii Grupy i CUW . Do wychodzących z Sali Prezes Chwałek wykrzyczał – możecie sobie iść, bo mam poparcie „Solidarności” ….
Warto więc przypomnieć kolegom z SKPZ NSZZ „Solidarność” , że przed kilkoma laty, w okresie rządów Tuska, te same programy konsolidacji i centralizacji usług wspólnie i solidarnie krytykowaliśmy nie dopuszczając do ich realizacji.
Dziś, popierając te biurokratyczne, oderwane od realiów programy, robią w bambuko własnych członków, którzy za chwilę będą szukać nowej pracy. Czy o to chodzi ?