27 lutego 2023 r, Defence 24 opublikowała poniższy tekst, który właściwie przesądza losy polskiego przemysłu pancernego na długie lata, czyli umieszczenie przyszłej produkcji czołgów K2 w WZM – Poznań oraz armatohaubic K 9 w Stalowej Woli.
Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała dokumenty określające zasady współpracy przemysłowej z reprezentantami południowokoreańskich firm przy planowanej w Polsce produkcji czołgów K2 i armatohaubic K9. Jest to następstwo kilkumiesięcznego dialogu prowadzonego ze stroną południowokoreańską.
Złożenie podpisów pod dokumentami poprzedziła kolejna tura negocjacji, jakie przedstawiciele PGZ przeprowadzili z reprezentantami południowokoreańskich firm. Efektem obecnej tury rozmów z firmą Hyundai Rotem Company jest podpisany 23 lutego tzw. Term Sheet, czyli dokument określający zasady współpracy przemysłowej pomiędzy PGZ i Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi, a partnerem południowokoreańskim w zakresie produkcji, dostaw oraz obsługi czołgów K2 w wersji PL.
W wyniku rozmów uzgodniono, że wspólna produkcja czołgów K2PL oraz pojazdów towarzyszących na podwoziu gąsienicowym odbywać się będzie w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych. Dookreślony został też zakres zdolności przemysłowych jakie zostaną przeniesione do WZM i pozostałych spółek PGZ, w tym obejmujących montaż czołgów, utworzenie potencjału w zakresie produkcji korpusów i wież, produkcji zawieszenia hydropneumatycznego, produkcji zespołu armaty i automatu ładowania oraz innych wybranych komponentów czołgu. Dokument określa również m.in. warunki techniczne i infrastrukturalne niezbędne do produkcji oraz świadczenia usług serwisu, napraw oraz obsług w Polsce w całym cyklu życia czołgu. Uzgadnia również warunki licencji niezbędnej do produkcji czołgów na rzecz Sił Zbrojnych RP oraz warunki współpracy eksp
Jest polsko-koreańskie konsorcjum pancerne
Konsekwencją negocjacji prowadzonych z firmą Hanwha Aerospace jest podpisanie umowy o zawiązaniu konsorcjum polsko-koreańskiego do produkcji armatohaubic K-9PL. Stronę polską reprezentują w nim PGZ S.A. oraz Huta Stalowa Wola S.A. W wyniku porozumienia dookreślono kwestie związane z ustanowieniem potencjału produkcji armatohaubic K9PL w HSW oraz możliwość przeprowadzenia procesu polonizacji dla części i komponentów używanych do planowanej produkcji. W pierwszym etapie przewidywana jest integracja i finalny montaż armatohaubic K9PL, a w drugim produkcja armatohaubic K9PL w zakładach HSW.
Reklama
Powołane polsko-koreańskie konsorcjum będzie prowadziło dalsze rozmowy w zakresie uszczegółowienia podziału zadań, głównie w kwestii ustanowienia potencjału produkcji i serwisu, napraw i remontów w HSW, niezbędnego dla realizacji umowy wykonawczej oraz usług pogwarancyjnych.