26 lutego 2025 r. Rada SKPZ ZZPE spotkała się, w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, z dwoma członkami zarządu, w tym z Prezesem Krzysztofem Trofiniakiem i Piotrem Zawieją.
Przedmiotem dyskusji na spotkaniu była ocena sytuacji gospodarczej i społecznej w spółkach Grupy. W trakcie ponad dwugodzinnej dyskusji gros czasu poświecono na odpowiedzi na pytania postawione przez związkowych przedstawicieli załóg z ponad dwudziestu przedsiębiorstw zbrojeniowych. W dyskusji strona związkowa wskazywała na rozdźwięk między doniesieniami medialnymi o wielkich inwestycjach i konieczności podwojenia w krótkim czasie produkcji w podstawowych działach mających wpływ na obronność kraju, a rzeczywistą sytuacją w przedsiębiorstwach, gdzie dominuje raczej stagnacja i skupienie się głównie na realizacji krótkoterminowych zadań. Wskazywano również na wydłużający się okres negocjacji nad zamówieniami, które miały być już dawno w realizacji ( np. przypadek transportera „Borsuk”).
Na pytanie o sygnalizowany już dużo wcześniej, ale pogłębiający się kryzys w spółkach lotniczych w tym w WZL II z Bydgoszczy ( i jej filii w Warszawie – dawny WZL IV ) gdzie dochodzi do zwolnień pracowników na sporą skalę, Zarząd PGZ S.A. odpowiadał enigmatycznie, iż nie ingeruje w działania zarządów spółek, które mają możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. Sęk w tym, że po anulowaniu zamówień na remonty postsowieckich statków powietrznych zrobiła się luka i same przedsiębiorstwa – z przyczyn obiektywnych , bo o tego typu zamówieniach decyduje wielka polityka nie zawsze zgodna z rozsądkiem ekonomicznym i interesami poszczególnych przedsiębiorstw – sobie nie poradzą.
W ocenie strony związkowej Zarząd PGZ S.A. nie odpowiedział na wiele ze stawianych pytań , ale tez na jego usprawiedliwienie trzeba dodać, że niejasna sytuacja w globalnej polityce ma bezpośredni wpływ na tempo podejmowanych decyzji w skali krajowej