12 listopada 2024 r. wznowił pracę – po ponad rocznej przerwie – zespół Trójstronny ds. Rozwoju Przemysłowego Potencjału Obronnego i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych (przy MRPiPS) z udziałem przedstawicieli naszego Związku z przewodniczącym kol. Maciejem Ostrowskim oraz Anną Radzikowską – przewodnicząca sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego ZZPE.
Przypominamy, że Zespól działa nieprzerwanie od lutego 1998 roku na podstawie umowy z partnerami społecznym, a jego powstanie poprzedzone było akcjami strajkowymi w sektorze. Do marca 2002 roku nosił nazwę Zespołu Trójstronnego ds. Restrukturyzacji Przemysłu Obronnego i Lotniczego.
Stronę rządową w Zespole reprezentują przedstawiciele w randze sekretarza/podsekretarza stanu, wskazani przez Ministrów: Aktywów Państwowych, Rozwoju i Technologii, Obrony Narodowej, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Finansów. Obradom przewodniczył sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych pan Marcin Kulasek odpowiedzialny w resorcie za przemysł obronny.
Ze strony związkowej uczestniczą w nim przedstawiciele: Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego Związku Zawodowego Przemysłu Elektromaszynowego i Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność” oraz jeden przedstawiciel NSZZ „Solidarność 80”.
Ze strony pracodawców w Zespole uczestniczą przedstawiciele Związku Pracodawców Przedsiębiorstw Przemysłu Obronnego i Lotniczego.
Przedmiotem obrad była aktualna sytuacja społeczna i gospodarcza w spółkach zbrojeniowych, w tym głownie w przedsiębiorstwach podległych Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.
Strona rządowa przedstawiła dość szczegółowo plan zamówień na rok przyszły, z którego jednoznacznie wynika, że praktycznie wszystkie spółki skarbu państwa mają pełne obłożenie swoich mocy produkcyjnych, tym niemniej przedstawiciele strony społecznej pytanie o plany na dalsze lata. Odpowiedź w tym przypadku była dość enigmatyczna – wskazywano na toczące się jeszcze negocjacje z partnerami zagranicznymi, w tym głównie z firmami koreańskimi.