W dniach 4 – 5 października 2022 r. Zarząd Krajowy Związku i Rada Federacji ZZP „Przemysł Specjalny” obradowały na wspólnym posiedzeniu statutowym, poświęconym głownie przygotowaniom do IX Zjazdu sprawozdawco-wyborczego obu naszych struktur oraz analizie skutków społecznych gwałtownie rosnącej inflacji i jej wpływu na wartość wynagrodzeń pracowniczych.
W trakcie spotkania odbyło się szkolenie wewnątrzzwiązkowe, poświęcone sporom zbiorowym na tle proponowanych zmian do ustawy o sporach zbiorowych oraz rozpoczętej przez kilkunastoma dniami Akcji Protestacyjnej w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Prowadzący zajęcia dyrektor biura prawnego OPZZ przedstawił dokładnie ramy prawne, w ramach których można i należy prowadzić spory zbiorowe w przedsiębiorstwach oraz wskazał na uwarunkowania organizacyjne akcji protestacyjnych. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, pytaniom nie było końca, więc seminarium wydłużono niemal o dwie godziny. Materiały szkoleniowe, w tym konspekt wykładu, zostały przesłane do wszystkich organizacji z naszych struktur.
Przejmując uchwałę dotycząca konieczności wprowadzenie jeszcze w tym roku podwyżek nie mniejszych niż 20-procentowe ( z uwzględnieniem już wynegocjowanych i wypłacanych ) wskazywano w dyskusji, iż podany przez GUS wskaźnik inflacji jest w rzeczywistości zaniżony, gdyż ceny rynkowe żywności i podstawowych artykułów przemysłowych dawno przekroczyły poziom dwudziestoprocentowego wzrostu. Ponadto płace w większości przedsiębiorstw w 2021 r. były niższe niż notowany wskaźnik inflacji, czyli faktycznie poziom naszych płac już w roku ubiegłym uległ obniżce, tak więc wniosek o podniesienie płac o minimum o dwadzieścia procent w końcu tego roku jest zgodą na częściowe ponoszenie przez pracowników skutków inflacji wynikającej częściowo z obostrzeń epidemicznych i wojny w Ukrainie. Niemniej w dyskusji wskazywano na fakt ucieczki wykwalifikowanej i posiadającej unikalne kompetencje kadry ze spółek skarbu państwa ze względu właśnie na zaniżone płace i zatrudnianie bardzo licznej rzeszy ludzi na wysoko płatne stanowiska ( w większości przypadków bez jakiegokolwiek uzasadnienia merytorycznego) z klucza partyjnego lub towarzyskiego. Wnioski z tej części dyskusji zostaną zaprezentowane na spotkaniu z Zarządem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, planowanym w dniu 26 października 2022 r.
W części obrad poświęconych przygotowaniom do IX Zjazdu Sprawozdawczo – Wyborczego Związku i Federacji Zarząd i Rada przyjęły ordynację wyborczą do wyboru delegatów w organizacjach zakładowych i międzyzakładowych. Wstępne wyliczenia wskazują, iż w Zjeździe weźmie udział ok. 80 delegatów i co najmniej 20 gości.
Ponadto uchwalono i powołano trzy komisje zjazdowe : programową, statutową i organizacyjną . Przyjęto wstępnie, iż Zjazd odbędzie się w drugiej połowie maja 2023 r.
Ostatni punkt obrad poświecono wyborom reprezentujących nasze struktury związkowe delegatów na grudniowy Kongres OPZZ. Gremium statutowe uznało za konieczne przeprowadzenie wyborów w trybie tajnym. Spośród sześciu zgłoszonych kandydatur najwięcej głosów otrzymali : Stanisław Janas, Anna Radzikowska i Zbigniew Wysocki. Ta trójka będzie nas reprezentować na Kongresie.
Obrady – zorganizowane w jednym z najpiękniejszych krajobrazowo miejsc w Polsce, zwłaszcza w jesiennych kolorach – prowadził Przewodniczący ZZPE i Federacji kol. Stanisław Janas.