Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas od niedawna odpowiada bezpośrednio za polski sektor obronny (w tym PGZ i jej spółki, ale też np. Polski Holding Obronny). Stosowne rozporządzenie ministra aktywów państwowych, ustanawiające podział obowiązków, zostało opublikowane 30 października.
W rozmowie z Defence24.pl wiceminister podkreśla, że jego priorytetem będzie zapewnienie, by „krajowy przemysł obronny był podstawą zdolności obronnych Rzeczypospolitej”. Dodaje, że produkcja uzbrojenia w kraju stanowi „najlepszą gwarancję bezpieczeństwa dostaw na czas pokoju i w sytuacjach nadzwyczajnych”. Zapewnia też, że zamierza „bardzo ściśle” współpracować z Ministrem Obrony Narodowej. „Mamy wspólny cel – zwiększenie zdolności obronnych Polski” – zaznacza.
Wiceminister przyznaje przy tym, że potrzebne są działania restrukturyzacyjne w PGZ, zapowiada też przegląd należących do niej firm. „Dokonam przeglądu spółek Grupy. Z pewnością potrzebne są działania restrukturyzacyjne. PGZ musi skoncentrować się na działalności podstawowej – produkcji uzbrojenia i świadczeniu usług na rzecz Wojska Polskiego.”.
Zbigniew Gryglas odnosi się również do aktywności polskiego przemysłu i rządu na rynkach zagranicznych. „Zamierzam zintensyfikować działania w kierunku zwiększenia eksportu uzbrojenia. Wystąpię z inicjatywą powołania specjalnego zespołu Rządowego” – zaznacza.
Pytany o skutki obecnej sytuacji epidemiologicznej dla branży zbrojeniowej i sposoby wsparcia sektora odpowiada, że „pandemia ma negatywny wpływ na całą gospodarkę, także na sektor zbrojeniowy”. Sugeruje stworzenie instrumentu finansowego, wzorowanego na Europejskim Funduszu Odbudowy. „Potrzebujemy funduszu odbudowy przemysłu obronnego na wzór Recovery Fund UE” – podkreśla.
Zbigniew Gryglas jest wiceministrem aktywów państwowych od grudnia 2019 roku. W poprzedniej, VIII kadencji Sejmu sprawował mandat poselski. Jest wiceprezesem partii Porozumienie Jarosława Gowina.
Przez ponad dziesięć lat pracował w resortach gospodarczych m.in. jako Dyrektor Departamentu Nadzoru w Ministerstwie Skarbu Państwa (m.in. sektor energetyczny). Był współautorem Programu Restrukturyzacji Sektora Elektroenergetycznego. Przewodniczył Radzie Nadzorczej Nafty Polskiej i Naftoport S.A. Był członkiem Rady Nadzorczej H. Cegielski Poznań S.A.