5 kwietnia br. Federacja Związków Zawodowych Metalowców w Polsce zorganizowała jubileuszowe spotkanie ponad 300 działaczy związkowych z branży metalowej i hutniczej, czcząc w ten sposób dzień metalowca i jednocześnie świętując 110 rocznicę powstania ruchu zawodowego w „metalu” na ziemiach polskich. Nasz związek reprezentował na uroczystościach przewodniczący ZZPE Stanisław Janas, gdyż organizatorom zabrakło jakoś wyobraźni, by zaprosić szersze grono działaczy, których organizacje wywodzą się przecież z tradycji ruchu zawodowego metalowców. Obrady prowadził przewodniczący Federacji „Metalowcy”, który przyjął gratulacje z okazji święta m.in. od przewodniczącego OPZZ Jana Guza. W tym dniu delegaci Federacji Hutniczych Związków Zawodowych w Polsce rozpoczęli pierwszy etap łączenia się z Federacją Związków Zawodowych w Polsce tj. przyjęli uchwałę o likwidacji Federacji ZZ Hutników i powołaniu komisji likwidacyjnej. Delegacji Federacji Metalowców przyjęli uchwałę o zmianie nazwy na Federację Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce.
Przewodniczący ZZPE gratulował hutnikom i metalowców z powodu decyzji o fuzji obu struktur, wyrażając nadzieję, że takie działanie daje impuls do jednoczenia ruchu zawodowego w branżach, a następnie odczytał list gratulacyjny , skierowany na ręce Przewodniczącego kol. Mirosława Grzybka
Jubileusz 110 – lecia istnienia i działania branżowego ruchu zawodowego Metalowców – to niezwykły, doniosły i uroczysty moment dla członków Federacji Związków Zawodowych Metalowców w Polce, ale nie tylko ! Wszak wszyscy zebrani na jubileuszowej uroczystości odwołujemy się do korzeni pierwszych na ziemiach polskich lewicowych organizacji metalowców.
To święto, ważne jest również dla całego polskiego ruchu zawodowego, bo przecież Metalowcy, jako jedni z pierwszych, potrafili się zorganizować, stworzyć struktury, walczyć o lepszy los pracowniczy. To Metalowcy w okresie międzywojennym tworzyli podstawę dla ogólnopolskiego silnego ruchu zawodowego, dzięki któremu nasi dziadowie szczycili się osiągnięciami socjalnymi : ośmiogodzinnym dniem pracy czy prawem do urlopu. W okresie powojennym Metalowcy tworzyli nie tylko największą organizację branżową, ale też byli zawsze na czele zmian. Wystarczy przypomnieć rolę Rady Zakładowej Metalowców z FSO w wydarzeniach października 1956 roku lub udziału Metalowców w burzliwym roku 1980.
Stan wojenny z początku lat osiemdziesiątych, a potem zmiana ustroju, zmieniły nie tylko strukturę branżowych związków zawodowych i doprowadziły do rozdrobnienia ruchu zawodowego, ale też ograniczyły nasze możliwości, z czym borykamy się obecnie trafiając na mur obojętności lub lekceważenia ze strony administracji oraz zobojętnienie społeczeństwa.
Z okazji jubileuszu możemy stwierdzić, że mimo przeciwności istniejemy, działamy skutecznie i mamy wpływ na jakość życia społecznego już pod ponad stu lat ! Wszystkim Metalowcom, wszystkim strukturom związkowym odwołującym się do szczytnych idei założycieli lewicowych związków w „metalu” pragnę przekazać słowa szacunku i uznania.
Wszystkim byłym i obecnym członkom Związku, członkom zarządów oraz działaczom funkcyjnym Waszej Organizacji życzę wielu chwil – w naszej wspólnej działalności – godnych zapamiętania oraz dalszej satysfakcji z osiąganych wyników pracy społecznej i zawodowej, a także pomyślności i szczęścia w życiu osobistym.