+48 22 831 66 68 zzpe@zzpe.org.pl

W spotkaniu uczestniczyli: Strona związkowa: Stanisław Janas – Przew. ZZPE, Jerzy Szpecht – Wice przew. ZZPE –Przew. Sekcji Krajowej Przem. Zbrojeniowego i Lotniczego ZZPE, Stanisław Głowacki – Przew. Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”. Strona MON: Bartosz Kownacki -Wiceminister Obrony Narodowej, Arkadiusz Siwko – Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Gen.Adam Duda -Szef Inspektoratu Uzbrojenia, Grzegorz Kaniowski – Departament Polityki Zbrojeniowej Tematyka spotkania dotyczyła:

  1. Strategii Rządowej Rozwoju Polskiego Przemysłu Obronnego do 2020r.
  2. Strategii Polskiej Grupy Zbrojeniowej
  3. Realizacji Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych W tym Programu „Wisła”, „Narew” oraz zaopatrzenia Sił Zbrojnych w helikoptery
  4. Sprawy różne i wniesione

Ad. 1.  Przedstawiciele Związków Zawodowych przedstawili rys historyczny powstawania, konsultowania i podejmowania decyzji przez poprzednie Rządy RP w sprawie Strategii PPO. Przedstawiono Ministrowi Projekt ostatniej Strategii Rozwoju PPO z 2013r. który nie został przyjęty. Związkowcy uznali konieczność uchwalenia nowej Strategii Rozwoju PPO na kolejne 5 lat i jako alternatywne rozwiązanie zaproponowali uchwalenie Ustawy o Przemysłowym Potencjale Obronnym, która określałaby zasady funkcjonowania przedsiębiorstw Przemysłu Obronnego w okresie pokoju i wojny, obowiązki i prawa tych przedsiębiorstw, zasady składania zamówień sprzętu wojskowego w zgodzie z prawem Unii Europejskiej. W odpowiedzi Minister Kownacki poinformował, że aktualnie trwa analiza sytuacji w branży i nie wyklucza żadnej z przedstawionych propozycji pod warunkiem zgodności z prawem UE.

Ad. 2. Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej poinformował, że Strategią PGZ jest pełna realizacja Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych, natomiast eksport i produkcja cywilna winny być ważnym uzupełnieniem tego celu. Dla realizacji tych celów celom powinna być opracowana odpowiednia struktura zarządzania Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Uznał za konieczny udział PGZ we wszystkich programach PMT, również w tych w których nie mamy jeszcze kompetencji, ale które powinniśmy nabyć drogą offsetu bądź kupna odpowiednich licencji.W tym celu będą powoływane konsorcja mające pełne kompetencje do realizacji odpowiednich programów. Natomiast eksport winien być realizowany przez Zakłady Zbrojeniowe w porozumienie z PGZ.

Ad. 3. Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych uchwalony przez poprzedni Rząd zdaniem Ministra Kownackiego winien być kontynuowany, ale też zmodernizowany, gdyż nie odpowiada aktualnej sytuacji na świecie.Przede wszystkim nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa naszego kraju. MON aktualnie analizuje potrzeby i wyzwania stojące przed RP. Program antyrakietowy średniego zasięgu „WISŁA” jest oczywiście potrzebny, ale należy wynegocjować lepsze warunki, bardziej korzystne dla naszego przemysłu. Pozyskane w ramach tego Programu technologie winny być wykorzystane do realizacji już przez Polski Przemysł systemu antyrakietowego krótkiego zasięgu „ Narew”, ale również do produkcji cywilnej niezbędnej w tej branży jako produkcji „buforowej”. Program helikopterowy wynegocjowany przez poprzedni Rząd,po wstępnej analizie, niestety nie gwarantuje nam nowych technologii i satysfakcjonującej nas ilości nowych miejsc pracy. Dlatego dziś MON analizuje ten kontrakt i niebawem zaproponuje nowe rozwiązanie.

Ad.4. Sprawy różne. Siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Prezes PGZ stwierdził, że dziś nie jest to najważniejszy temat dla Zarządu, jednak podjęto decyzję utrzymania tej siedziby w Radomiu głównie dla prac głównie koncepcyjnych. Zarząd będzie pracował w Warszawie i tu będą prowadzone najważniejsze działania. Kontrakt na WZT-3 do Indii. Po wstępnej analizie sytuacji Zarząd PGZ postanowił podejść do tego tematu od nowa, gdyż jest on obarczony zbyt dużym zainteresowanie „osób i firm trzecich” i trudno jest nad tym zapanować. Branżowa Rada Dialogu Społecznego /zespół Trójstronny ds. PPO/. Minister Kownacki został mianowany przez Ministra Macierewicza do tego Zespołu i na bieżąco zostanie ustalony termin i tematyka pierwszego posiedzenia Zasygnalizowany został problem realizacji programu KRAB i zapowiadana wcześniej polonizacja podwozia K9 przez ZM Bumar Łabędy S.A. Temat winien w trybie pilnym być rozstrzygnięty przez zainteresowane strony tj. Ministerstwo Obrony Narodowej, Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Hutę Stalowa Wola S.A., ZM Bumar Łabędy S.A,. Dalsza współpraca ze związkami zawodowymi. Prezes Siwko poinformował, że chce być partnerem i dlatego zamierza powołać stałego pełnomocnika do współpracy ze związkami zawodowymi. Na zakończenie Minister Kownacki podkreślił,że mamy dobrych pracowników w Przedsiębiorstwach Przemysłu Obronnego, tylko musimy dać im szansę i tą wartość wykorzystać. Do tej pory dawano im „ rybę „ i dlatego w wielu firmach nie jest dobrze. Ten Rząd chce im dać „wędkę” aby zagwarantować wszystkim dobrą przyszłość.